Ευρωπαϊκό U18: Στα ημιτελικά η Ελλάδα.

Η Εθνική Εφήβων με πρώτο σκόρερ τον Ρογκαβόπουλο νίκησε στην παράταση (κ.α. 55-55) με 70-66 τη Λιθουανία και προκρίθηκε στην 4άδα της διοργάνωσης που φιλοξενείται στον Βόλο.

Σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς στον Βόλο η εθνική Εφήβων νίκησε στην παράταση (κ.α. 55-55) με 70-66 τη Λιθουανία και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης του Ευρωμπάσκετ U18.

Το ματς δεν ήταν ιδιαίτερα θεαματικό όπως μαρτυρά και το 12-14 του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ στη δεύτερη περίοδο, οι Έλληνες παίκτες έμειναν τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ! Συνολικά στο πρώτο μέρος (26-21) σουτάραμε με 20.5% εντός πεδιάς (8/39) με 7/29 δίποντα και 1/10 τρίποντα.

Το ματς στη συνέχεια ήταν ντέρμπι, ώσπου να φτάσουμε στο 50-49 στο 36’. Ο Κουρτίδης έκανε το 51-50, οι Λιθουανοί έβαλαν τρίποντο (54-51), ο Ρογκαβόπουλος μείωσε (54-53, 39’), οι Λιθουανοί πήγαν στη γραμμή (55-53, 39’40’’) και ο Έλληνας παίκτης μίλησε και πάλι για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (55-55).

Το προβάδισμα άλλαζε χέρια διαρκώς στο έξτρα πεντάλεπτο, έφτασε στο +3 (62-65 με 1’15’’). Ο Ρογκαβόπουλος ήταν εύστοχος από τη γραμμή και η νίκη έμεινε σε ελληνικά χέρια με το τελικό 66-70!

Διαιτητές: Ματζόνι (Ιταλία), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Χοροζόφ (Βουλγαρία)

Δεκάλεπτα: 12-14, 26-21, 39-42, 55-55 (κ.α.), 66-70

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 10, Κουρτίδης 5, Καράμπελας 8, Νικολαϊδης 6, Γεωργαλάς, Ρογκαβόπουλος 20 (15ρ), Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 6, Σταυρακούκας 3, Τσάμης 4.

Πηγή: sputniknews.gr

Μην αμελήσετε να κάνετε Μου αρέσει! στη νέα μας σελίδα στο facebook!